Byl jsem požádán o to, abych sem napsal jako jeden z nejzkušenějších maratonců (asi už 10) příspěvek či spíše treninkový plán. Nic. Máte to na spoustě stránek, viz odkazy a zde je Patnáct rad (nejen) pro prvomaratonce.

Jedny z nejlepších tren. plánů, které jsem viděl a měl možnost vyzkoušet jsou od našeho vynikajícího maratonce Pavela Baběráda. Samozřejmě je lze individuálně upravit, ale základ je to dost dobrý.

Pár plánů už jsem, myslím, s úspěchem stvořil, ale vždy to bylo na člověka, kterého jsem již znal, s kterým jsem si byl zaběhat. Tak pokud máte zájem, napište, probereme, zkusíme třeba i zaběhat a ušijeme něco na míru. Budu rád, když se sem budete jak vy zkušení tak i elevové obracet s poznatky a zkušenostmi z treninku, s prosbami o radu.

Pro začátek by možná stálo za to napsat historku. Skoro celé jedno běhání jsem si lámal hlavu, jestli je teda lepší běhat jen pro tu radost nebo pro pocit neustálého zlepšování a překonávání sama sebe. Když už jsem si myslel, že má evropská unie dalšího schízáčka tak došlo. Ono je to vlastně úplně jedno, protože u drtivé většiny z nás není tak důležitý cíl (i když jej tam potřebujeme, především my, páni tvorstva), ale cesta, kterou k němu míříme, kterou si prožíváme. Cesta, která je vlastně i cíl…

Dobrý co, takový RuMantický... ? ... tak o tom někdy popřemýšlejte ...


Jednu radu pro úplné začátečníky tedy jo. Běhat jednou týdně je jednou hezky*, běhat dvakrát týdně je dvakrát hezky*, ale běhat třikrát týdně je pětkrát hezky*.


A zas bychom o tom mohli diskutovat dlouho, a to je fakt lepsi běhat

Kosťa

*) to hezky = třeba taky jako účelné, užitečné, důležité pro růst výkonnosti…